Од утре вакцинација без термин само во Поликлиниките „Јане Сандански“, „Букурешт“ и „Чаир“, а се отвора и нов пункт во Шуто Оризари

скопје вакцинација вакцини вакцинирање јане сандански вакцини јане сандански поликлиника
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Граѓаните од утре ќе може да се вакцинираат за ковид-19 без да закажат термин за вакцинација. Првата доза вакцина граѓаните ќе може да ја примат во пунктовите во здравствените домови, болници или поликлиники во градовите, односно во постоечките вакцинални пунктови во здравствените установи, информираат од Министерството за здравство.

Вакциналните пунктови во јавните здравствени установи, ќе имаат работно време, кое е објавено на вратите од здравствените установи.

– Во Скопје вакцинарање без закажан тремин, ќе има во Поликлиниките Јане Сандански, Букурешт и Чаир, кои ќе работат од 7.30 до 19.30 часот. Од утре ќе се отвори и нов вакцинален пункт во поликлиниката во Шуто Оризари кој ќе работи од 7.30 до 14.30 часот. За вакцинација, доволно е само желба и задолжително документ за лична идентификација, за здравствените работници да ги запишат вашите податоци и да бидете евидентирани во ситемот „Мој Термин“, се вели во соопштението од МЗ.

Во спортските сали, како што информираат од МЗ, ќе се врши масовна ревакцинација и таму нема да се вакцинираат граѓани кои немаат термин за вакцина.

Од Министерството за здравство апелираат до граѓаните што помасовно да се вакцинираат, бидејќи единствен начин да заврши оваа пандемија е што помасовна вакцинација.

– Овие месеци се одличен период кога бројките на новозаразени и хоспитализирани се намалени, достапноста на вакцините е голема. Апелираме до сите граѓани да дојдат и да се вакцинираат, порачуваат од МЗ. 

Видео на денот