Од Украина до Јемен: Како српското оружје завршува на „погрешно место“?

Украинската војска во војната во Донбас користеше шверцувано оружје произведно во Србија, објави бугарскиот портал „Армс воч“, со што приказната за трговија со српско оружје доби уште една нова димензија, објавува „Недељник“.

Авторката на текстот „Српско оружје продавано во Украина: докази за шверцувани гранати користени против Донбас“ е на бугарската истражувачка новинарка Дилијана Гајтанџиева, која на истиот портал пишуваше за вмешаноста на таткото на министерот за внатрешни работи на Србија во продажбата на оружје и апсењето на свиркачот од фабриката Крушик во Ваљево.

Во текстот се наведува дека Србија официјално не извезува оружје во Украина уште од почетокот на вооружениот судир меѓу Украина и самопрогласената Донечка Народна Република (ДНР), но изгледа дека српското оружје произведено во 2016 година украинската војска го користела во војната во Донбас.

Прочитајте и...  Шахпаска од Кочани: СДСМ ќе продолжи со социјална грижа за граѓаните, наспроти ВМРО-ДПМНЕ кое се грижи за враќање на режимот

Текстот е илустриран со бројни фотографии кое ги објави Министерството за одбрана на Донбас на 9 ноември. На една од нив, како што се наведува, прикажана е српска мина од минофрлач „М73 HE KV“, со калибар од 60 милиметри, која ја пронашле војниците на ДНР во Донбас а која, како што се додава, ја истрелала украинската војска.

Исто така се вели дека ова не е првиот документиран случај каде украинската војска користи српски мини за минофрлачи. Според документацијата на која се повикува „Армс воч“, за време на 2016 година, три странски влади нарачале и набавиле мини „М73 HE“ од српската фабрика за орује Крушик – владата на САД, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

Прочитајте и...  Тачи: Не може да има Влада без Албанци, може да има само војна!

Саудиска Арабија, според јавно достапните податоци, официјално не извезува оружје во Украина, а американската влада официјално одобри извоз на смртоносно оружје во Украина, но една година подоцна, во декември 2017 година. ОАЕ, меѓутоа, според украинските податоци, извезуваат оружје во земјата, се наведува во текстот.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на прес-конференција кажа дека е во воспоставено оти српското оружје е продавано преку две американски компании, „една полуамериканска и уште една чудна компанија“.

Аферата со извоз на српско оружје доби меѓународен одек во моментот кога бугарската новинарка Дилијана Гајтанџиева на својот портал објави серијал од три текста во кои наведува дека српско оружје завршува во рацете на терористите на Исламска држава во Јемен.

Прочитајте и...  Американски војник загинал во инцидент во Косово

Прочитај повеќе

Рокот за пријавување за гласање на лицата со Ковид-19 и болните и немоќните завршува на полноќ

Слободен печат

Поголем број излекувани од заболени лица, најмногу активни случаи во Скопје и Тетово

Слободен печат

Сончево време со ветар, температура до 32 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција