15 C
Скопје

Од срцев удар почина Митко Аврамоски, татко на младиот Бобан кој загина во несреќата кај Ласкарци

Од срцев удар денеска почина Митко Аврамоски, татко на младиот Бобан Аврамоски кој загина во несреќата кај Ласкарци што се случи во февруари 2019 година.

Митко, кој се бореше за правда и беше еден од најгласните од семејствата на жртвите од несреќата, не издржа да го дочека утрешното рочиште за случајот „Ласкарци“.

Тој беше вработен во МВР-Гостивар, а младиот Бобан беше неговото единствено дете.

Митко почина на 55-годишна возраст.

Новото рочиште за случајот „Ласкарци“ ќе се одржи утре, а обвинети се сопственикот на „Дурмо Турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт, Ремзи Мифтари, возачот на автобусот Маноил Трифуновски и уште тројца вработени во станицата за технички преглед во сопственост на Белули.

Тие се обвинети за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Автобуска несреќа се случи на 13 февруари во 2019 година кај селото Ласкарци во која загинаа 16 патници, а повеќе од 30 беа повредени. Според обвинението, главната причина за несреќата се неисправните сопирачки на автобусот и брзото возење.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар