Од шестиот шешир ги чекаме ривалите за ЕП 2021 - Слободен печат

Од шестиот шешир ги чекаме ривалите за ЕП 2021

Кошаркарската репрезентација на Македонија од шестиот шешир ќе ги чека противниците во квалификациите за Европското првенство во 2021 година.

Во овој шешир се наоѓаат уште селекциите на Унгарија, Босна и Херцеговина и Холандија.

По подолг период повторно се наоѓаме во можност да се бориме за учество на континенталниот собир.

Не настапивме на претходното ЕП 2017, во 2011 го имавме најдобриот историски пласман на четвртото место, а две години и најлошиот пласман на 21 место.

Првопласираните три од секоја група, ќе се квалификуваат на Евробаскет 2021. Од групите каде ќе бидат сместени организаторите ќе се пласираат две репрезентации.

Ждребот на кој Македонија ќе ги дознае противниците ќе се одржи денеска од 12.15 часот во Минхен, Германија.

Прочитајте и...  Царовска: Владата има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и вистината за Холокаустот

Извлекувањето на квалификациските групи за ЕП 2021 можете да го гледате во живо на официјалниот Ју Тјуб канал на ФИБА.

Прочитај повеќе

Заработуваат на трагедијата, влезници за дербито и над 1000 долари! (ФОТО)

Слободен печат

Милан ќе му оддаде почит на Коби Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул „немаше“ среќа, Руни против Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Успешни прегледите, Интер ќе го промовира Ериксен! (ФОТО)

Слободен печат

Коланџело: Коби Брајант во „Куќата на славните“!

Слободен печат

Димитриевски го продолжи договорот со Рајо Ваљекано! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen + 7 =

Прочитај повеќе

Играчите на Барселона не му „веруваат“ на Сетиен!?

Слободен печат

Денот кога Коби Брајант постигна 81 поен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Слободен печат

Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје си донесе центар на Турција

Слободен печат

Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен.

Слободен печат