Од сабота – две третини од Французите во карантин

Повеќе од две третини од Французите навечер ќе мора да остануваат во своите домови, почнувајќи од сабота, кога ќе биде воведен т.н. полициски час на голем дел од територијата како дел од борбата против вториот бран на коронавирус, информира денеска премиерот Жан Кастекс.

Отсега натаму, 46 милиони Французи ќе треба да го почитуваат полицискиот час од 21 до 6 часот наутро.

– Следните недели ќе бидат тешки и нашите болнички служби ќе бидат изложени на големи предизвици, предупреди премиерот, кој очекува тежок ноември и зголемување на бројот на починати од ковид-19.

Досега, полицискиот час се однесуваше на 20 милиони Французи, особено во големите градови, вклучувајќи го и Париз и неговата околина.

Прочитајте и...  Додик: Инцко е монструм, ги мрази Србите, сакаме да си замине

Полицискиот час значи и дека кафулињата, рестораните и продавниците ќе затвораат во 21 часот.

Поврзани вести

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

Остави Коментар