Од продавач на пиперки во Србија до премиер – Заев ја раскажа животната приказна

Зоран Заев, лидер на СДСМ / Јули 2020 / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Премиерот Зоран Заев во интервју за српски Курир открива детали од неговиот приватен живот, а зборува и за првата заработка преку продажба на пиперки.

„Шефот на владата на Северна Македонија има биографија за која повеќето политичари – не само од Балканот – можат само да сонуваат. Во една исповед за Курир, тој објаснува како отишол од продавач на лубеници до најважната позиција во земјата, каков однос има со неговите родители денес, како го заработил својот прв милион и зошто понекогаш сака да избега од сите на мотор“, пишува во интервјуто на Курир.

Заев појаснува како неговото име е поврзано со Србија, како и неговата младост.

„Се што направивме, целиот семеен капитал е поврзан со Србија. Првата девојка ја имав во Горњи Милановац. Убава Јелена. Ја запознав едно лето додека продаваше лубеници, пиперки, домати и краставици на пазарот во тоа место. Првиот дополнителен профит го заработив со продажба на детергент за перење алишта од Србија, и првите милиони кога продадов суви пиперки во Србија“, раскажува премиерот Заев.

„Роден сум во Струмица на 8 октомври 1974 година од татко Панче и мајка Трајанка. Јас бев именуван по еден Зоран од Горњи Милановац. Тој беше толку добар пријател на чичко ми Душко, што ме нарекоа по него“, вели Заев во интервјуто.

Тој раскажува како се развил бизнисот на неговото семејство.

„Струмица е најпозната, најголем производител на домати, пиперки, краставици, лубеници, зелка … Секое струмичко село имаше по еден град во Србија каде што луѓето традиционално ги продаваа тие производи. Муртино беше доминантен во Горњи Милановац. Едно лето бев на Калениќ во Белград, но традицијата е традиција, се вратив во Горњи Милановац. Околу пет-шест години одев на тој пазар со дедо ми и чичковците, а понекогаш и сам. Таму заработивме добро. Од тримесечна работа на пазарот во Горњи Милановац – јуни, јули и август – изградивме куќа на четири ката. Тогаш и парите и работата вредеа. Целото наше богатство започна од земјоделството. Во тоа време, беа потребни повеќе од десет часа да се патува до Горњи Милановац. Во камионот, под катран, стоката и ти. Но, проблемот беше во камионите со лубеница. Не можете да седите или да лежите на лубеници. Кога беа краставици или домати, во ред беше затоа што може да ставите нешто помеѓу гајбите да седат и да спијат. И тогаш не се движите во камион со лубеници, туку чекате да натоварат краставица, домат, па ќе продолжите да продолжите. Тоа никогаш не може да се заборави – раскажува Заев.

Тој првата голема заработка – 2,4 милиони марки ја заработил од продажба на црвен пипер, кој го сушеле во Струмица, а потоа му го давале на Хоргош за производство на миризлив пипер.

„Во 2001 година, во Суботица, преговаравме за цената, квалитетот, стандардите. Падна договор,  профитот беше 2,4 милиони марки. Со тие пари купивме циглана. И кога ќе го прашате моето семејство од каде е создаден капиталот – тој е создаден од пазарот во Горњи Милановац и од српските фабрики. И син ми и ќерка ми го знаат тоа, а камоли постарите членови на семејството. И сега нека ми каже некој српски политичар дека Заев има резерви кон Србија – вели Заев.

Целото интервју и фотографиите од младоста на премиерот може да ги видите тука.

Видео на денот