Од понеделник во Берлин нови мерки за невакцинираните

Германија ковид-19
Берлин одлучи од понеделник да им забрани на невакцинирани лица да влегуваат во кафулиња, кина, спортски сали, базени/ Фото: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

Со девет пати помалку нови случаи отколку во Хрватска, Берлин одлучи од понеделник да им забрани на невакцинирани лица да влегуваат во кафулиња, кина, спортски сали, базени, фризерски салони и бордели. Невакцинирани, но со негативен тест за Ковид, ќе можат да се служат на терасите на кафулињата и рестораните. Само малите продавници и малолетниците се ослободени од задолжителната вакцинација (или потврда дека преживеале ковид). Без потврда за вакцинација или закрепнување, нема да можат да присуствуваат на натпревар, како и на кој било настан на отворено со повеќе од 2.000 гледачи.

Берлин има население од 3,645 милиони, нешто помалку од Хрватска. Денеска имаат 788 нови случаи, Хрватска 6987. Нивната седумдневна инциденца е 263,3 заразени на 100.000 жители, додека во Хрватска, според ЦНИПЗ, на 31 октомври, десет дена пред врвот на пандемијата, веќе била 612,13 .

Берлинскиот сенат издаде препорака до компаниите 50 отсто од работниците да работат од дома, пренесува Tagesspiegel. Онаму каде што е потребно работникот да биде на работното место, работодавачот е должен да обезбеди по два корона тестови неделно.

Од понеделник ќе можат да одат во театри, клубови и фитнес студија во Берлин само со потврда за вакцинација или ковид. Вакцинираните вработени ќе треба да се тестираат и во болници и пензионерски домови. Во Зоолошка градина може да се оди само со негативен тест, но доколку сакаат граѓаните да влезат во затворениот дел од зоолошката градина со сместување за животни, потребен е и пасош за Ковид.

Невакцинираните келнери и готвачи или сите вработени во угостителството ќе мора да се тестираат секојдневно. Воедно најавија засилени контроли дали граѓаните и мештаните се придржуваат до пропишаните мерки.

Во покраината Бранденбург, која го опкружува Берлин, во вторник беше одлучено невакцинираните луѓе повеќе да немаат пристап до дискотеки, клубови и фестивали. Берлин и Бранденбург повторно воведуваат задолжителни маски во основните училишта.