Од „мала, грда, глупава девојка“ до „божествената Сара“, животната приказна на жената која го потресе Париз облекувајќи панталони

Славена е како најголема глумица на преминот од 19 во 20 век, а во својата кариера го поминала патот од „мала, грда, глупава девојка“ до „божествената Сара“. Го потресла Париз облекувајќи панталони, но и со многубројните љубовни афери.

Хенриета Розин Бернар била родена на 22 октомври 1844 година во Париз, како вонбрачна ќерка на еврејска Холанѓанка и француски католик. Татко ѝ ја испратил на школување во женски манастир, но кариерата и тргнала во друга насока под влијание на љубовникот на нејзината мајка, војводата де Морни, кој ја советувал да продолжи на Конзерваториумот по глума.

„Не сакам да бидам глумица!“, вреснала тогаш 15-годишната Сара, но тој врисок не траел долго. Патот кон ѕвездите го започнала во театарот „Одеон“, каде што ја забележал во една претстава славниот Виктор Иго кој се вљубил во неа и почнал да пишува позитивни написи за нејзината појава и глума и оттогаш „малата, грда глупава девојка“, како што ја нарекувале, станала „единствена, посебна и божествена“.

профимедиа

Во почетокот на 1870-те патувала низ Европа и САД, веќе многу славна, напуштајќи го театарот Одеон. Во Франција го задржила имиџот на „божествената Сара“ која била позната не само по својот специфичен глас и шарм туку и по своите многубројни таленти, била сликарка, вајарка, писателка, а подоцна и деловна жена што го водела сопствениот театар и продуцирала претстави во кои глумела.

Прочитајте и...  Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Го скандализирала, ама и го разубавувала Париз носејќи панталони, играјќи машки улоги, како и со многубројните љубовни афери од кои некои биле и со жени. Нејзиниот нежен глас во голема мера придонел за магијата со која оваа жена, со црвена кадрава коса и витко тело, заведувала сѐ околу себе. Обожавателите го сакале нејзиното ексцентрично однесување, имала храброст да го води животот како што знае и како што сака. Била прочуена по екстравагантноста и била нарекувана „мајка на сите диви“.

фејсбук

Во 1899 година го презела Националниот театар во Париз кој ќе го прекрсти во Театар на Сара Бернар, отворајќи го со еден од своите најславни настапи, главната улога во претставата „Тоска“. Меѓу многубројните претстави играла и во „Дамата со камелии“ на Александар Дима, кој за неа  запишал дека „не може да ѝ се верува на оваа жена бидејќи често измислува благодарение на нејзината бујна фантазија“.

Овој театар, Сара го раководела сѐ до сопствената смрт, кога го презел нејзиниот син, Маурис Бернар, а и по неговата смрт театарот го задржил името Сара Бернар сѐ до германската окупација во Втората светска војна, кога бил прекрстен поради нејзиното еврејско потекло.

Прочитајте и...  Испливаа на површина сите скандали, караници и тајни помеѓу Кејт Мидлтон и Меган Маркл: Што се случува кога две сосема обични девојки ќе влезат во кралското семејство?

Многумина ја запомниле и како една од првите глумици на немиот филм во кој дебитирала во 1900 година, во двеминутниот филм „Хамлет“. Настапила уште во осум филмови од кои два биографски.

Од љубовната врска со белгискиот благородник Шарл Жозеф Ламорал де Лињ имала едно дете, синот Маурис, кој не само што го носел презимето на мајка си туку и работел како менаџер на театри и уметници, а подоцна менаџирал и со нејзината кариера, иако целиот живот зависел од нејзините пари. Благодарение на светската слава на неговата мајка, Маурис се оженил со полската принцеза Марија Јаблоновска.

Не само што ја обожавале мажите, Сара имала и дузина славни блиски пријатели, меѓу кои и Густав Доре, Жорж Клеран, Виктор Иго, Алфонс Муха… Се зборувало и дека средбата меѓу Тесла и Бернар била фатална, и двајцата знаеле добро кои се и што значат нивните имиња, но сепак, веројатно, тој бил единствениот маж што ја има одбиено Сара сметајќи ја за пречка во неговата работа.

Прочитајте и...  Виц на денот - Притисок
фејсбук

Во 1882 година, во Лондон се омажила за актерот Дамала и бракот траел до неговата смрт во 1889 година. Починал млад на 34-годишна возраст од зависност од морфиум. Пред крајот на бракот Сара била во врска со идниот англиски крал Едвард Седми, додека тој сè уште бил принц од Велс.

фејсбук

Во 1905 година при еден настап во омилената претстава „Тоска“ во Бразил, Сара си го повредила коленото а ногата никогаш не можела да ја излечи сосема, па десет години подоцна и била ампутирана поради гангрена. Речиси истовремено, поради проблеми со грлото, го загубила волшебниот глас. Но тоа не ја спречило да продолжи да настапува, со протеза на ногата, сѐ до својата смрт во 1923 година како последица на откажување на бубрезите.

Сара Бернар има своја ѕвезда во Лос Анџелес на улицата на славните.

Прочитај повеќе

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Меган Маркл, пред и потоа: Совршениот изглед на Меган Маркл е производ на бројни естетски корекции? (ФОТО)

Слободен Печат

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

Дневен хороскоп за 2 јуни: Ќе гледате на животот на поразличен начин и ќе ставите крај на проблем кој долго ве мачи

Слободен печат

Виц на денот – Притисок

Слободен печат

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски