Од Македонија си замина на 16 години, а денеска е сопственик на три ресторани во Германија (ФОТО) - Слободен печат

Од Македонија си замина на 16 години, а денеска е сопственик на три ресторани во Германија (ФОТО)

Приклучувајќи му се на семејството, Армин Садики од Групчин, тетовско Желино, реши да замине во Германија и да го реализира својот сон во областа на гастрономијата. Имал само 16 години кога ги започнал студиите од областа на угостителството, а заврши со успех образование на германски јазик. Потоа, започна да ја практикува неговата професија со тоа што на почеток менаџираше еден ресторан, па уште еден и конечно Армин го има и третиот ресторан.

Армин од Македонија со неговиот успех стана дел од главните страници на германските весници. Дневниот германски весник „Moz.de“ пишува дека ресторанот „Am Yachthafen“ во Фурстенберг, по четврти пат го менува својот сопственик. Овој пат, новиот сопственик не е никој друг освен Армин, кој во понеделникот потпишал договор со поранешниот шеф Јоаким Шок и Јохен Кон, пренесува Штегу.ком.

Младото момче од Македонија во неговите ресторани повеќе служи италијански специалитети, а пак многубројните германски гости како и други, секогаш се задоволни од неговите јадења.

Фејсбук

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

20 − 8 =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат