10 C
Скопје

Од јавните површини во Скопје за една недела подигнати 207 непрописно паркирани возила

Во текот на минатата недела со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 207 возила од јавните површини во Град Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 31 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 176 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на разни сторени прекршоци, како паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина и спротивно на сообраќајните знаци или пак и по повик од трето лице.

Како што соопштуваат од Град Скопје, контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 45 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг услуга. Од нив, 13 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Прочитајте и...  Жителите на Ново Маало - Имаме право на нормални услови за живот како сите граѓани на Скопје

– Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг” апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта. Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка, се вели во денешното соопштение од Град Скопје.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар