Од Иран се загрижени: Европа да преземе практични и ефикасни мерки - Слободен печат

Од Иран се загрижени: Европа да преземе практични и ефикасни мерки

Иран и натаму се залага за опстојување на договорот за иранската нуклеарна програма, па со таа цел ја повикаа Европа да се преземат „практични и ефикасни мерки“.

Според зборовите на портпаролот на иранската дипломатија Абас Мусави, не е реално да се очекува Иран да се врати на условите пред 8 мај 2019 година, а Европејците да не покажат политичка волја и способност, и да дозволат Иран во пракса да го користи договорот.

Мусави реагирал на повикот на Франција, Велика Британија и Германија, кои го имаат потпишано меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма, со цел иранските власти да ги смират тензиите и да го продолжат дијалогот.

„Загрижени сме поради опасноста договорот постигнат во 2015 година да пропадне под притисок на санкциите кои САД ги воведе и одлуките на Иран да не применува никакви обврски од договорот“, стои во заедничкото соопштение.

Се додава дека три земји се длабоко загрижени поради неодамнешните случувања во Заливот и влошувањето на безбедносната ситуација во тој регион.

„Веруваме дека дојде момент да го разбереме делувањето и пронаоѓањето на начин за спречување на ескалација на тензиите и враќање кон дијалогот“, се додава во соопштението.

Меѓународната агенција за атомска енергија потврди дека Иран на 8 јули започнал да го збогатува ураниумот над дозволеното ограничување од 3,67 отсто.

Прочитај повеќе

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа

Слободен печат

Тачи ќе соработува со Курти за приближување на Косово кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат

Косовски медиуми: Авиолинијата Белград – Приштина ја загрозува независноста на Косово

Слободен Печат

Голем пожар во зграда во Загреб (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија

Слободен Печат

Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 5 =

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат