Од денеска возачите ќе плаќаат поскапо гориво – Слободен печат
ВестиЕкономија

Од денеска возачите ќе плаќаат поскапо гориво

Регулаторната комисија одлучи да ги зголеми цените на бенизните и дизел горивата.

Цела седмица возачите ќе точат горива чии цени бележат раст од еден денар па до денар ипол, одлучи Регулаторната комисија.

Со оваа одлука на РКЕ горивото ЕУРОСУПЕР БС – 95 поскапува за 1,50 денари и од полноќ почна да се точи по 68,50 ден/лит.

ЕУРОСУПЕР БС-98 од денес на бензинските пумпи ширум државата ќе се продава за 70,50 ден/литар.

Исто како и ЕУРОСУПЕР БС-98 така и дизелот бележи скок на цената за еден денар и истиот ќе го плаќате за 61,50 ден/лит.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Исто прочитајте

Close
Close