Од денеска Фејсбук ги крие лајковите, реакциите на објави и бројот на прегледи на видеата

Откако слична практика во некои земји воведе Инстаграм, од денеска и Фејсбук почнува да ги прикрива лајковите и реакциите на објави на корисниците.

Исто така , нема да може да се види ниту бројот на прегледи на некое видео.

Со тестирањето на оваа новина, Фејсбук почнува од Австралија, исто како што почна и Инстаграм. Значи, идејата е дека сè уште ќе можете да видите колку ви се допаднале и да реагирате на некои од вашите објави, но нема да можете да видите колку лајкови и реакции објавил некој друг, исто како што другите нема да можат да го видат во вашите постови.

Миа Гарлик од австралиската подружница на Фејсбук изјави дека тие ја прават оваа промена откако истражувањата покажаа дека бројот на лајкови и реакции доведе до социјални споредби. “Добивме навистина позитивни реакции од професионалци за ментално здравје и антибилинг групите. Сè што треба да направиме е да ги отстраниме броевите од оваа равенка и потоа луѓето да се фокусираат на квалитетот на содржината, а не на бројот на лајкови што ќе ги соберат”, изјави Гарлик за Гардијан.

Прочитајте и...  Изуми што го променија светот: Го сакате пивото и не можете без ви-фи? Заблагодарете им на овие жени!

Засега не е познато колку ќе трае овој пробен период во Австралија и дали промената навистина ќе биде конечна и ќе се прошири на сите корисници на Фејсбук.

Прочитај повеќе

Извисила – Поп дивата договорила состанок со принцот Вилијам, но тој не се појавил

Слободен печат

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Конечно решена дилемата: Дали кучињата се далтонисти или сепак гледаат боја?

Слободен Печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат