Од денеска Фејсбук ги крие лајковите, реакциите на објави и бројот на прегледи на видеата – Слободен печат
МагазинТехнологија

Од денеска Фејсбук ги крие лајковите, реакциите на објави и бројот на прегледи на видеата

Со тестирањето на оваа новина, Фејсбук почнува од Австралија, исто како што почна и Инстаграм.

Откако слична практика во некои земји воведе Инстаграм, од денеска и Фејсбук почнува да ги прикрива лајковите и реакциите на објави на корисниците.

Исто така , нема да може да се види ниту бројот на прегледи на некое видео.

Со тестирањето на оваа новина, Фејсбук почнува од Австралија, исто како што почна и Инстаграм. Значи, идејата е дека сè уште ќе можете да видите колку ви се допаднале и да реагирате на некои од вашите објави, но нема да можете да видите колку лајкови и реакции објавил некој друг, исто како што другите нема да можат да го видат во вашите постови.

Миа Гарлик од австралиската подружница на Фејсбук изјави дека тие ја прават оваа промена откако истражувањата покажаа дека бројот на лајкови и реакции доведе до социјални споредби. “Добивме навистина позитивни реакции од професионалци за ментално здравје и антибилинг групите. Сè што треба да направиме е да ги отстраниме броевите од оваа равенка и потоа луѓето да се фокусираат на квалитетот на содржината, а не на бројот на лајкови што ќе ги соберат”, изјави Гарлик за Гардијан.

Засега не е познато колку ќе трае овој пробен период во Австралија и дали промената навистина ќе биде конечна и ќе се прошири на сите корисници на Фејсбук.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close