Од денеска целосна забрана за движење на Водно и на Скопска Црна Гора

Водно фото МИА

Поради зголемениот ризик од пожари од високите температури и портокаловата фаза со која е зафатен регионот, како и големиот број локални пожари што се активни на терен, на барање на градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, Владата од денеска воведе целосна забрана за движење на Водно и на Скопска Црна Гора.

Од Град Скопје апелираат до сите граѓани да ја почитуваат забраната и да не се движат низ шумските подрачја во земјата, поради заштита на личната безбедност и поради спречување натамошно ширење на пожарите.

-Воедно доколку забележите пожар ве замoлуваме веднаш да пријавите во Противпожарната бригада на тел. 193 или во Центарот за управување со кризи, на тел. 195, се наведува во соопштението од Град Скопје.

Видео на денот