Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Италија од денеска забранува влез на нејзина територија од 13 земји за кои процени дека имаат премногу случаи на Ковид-19.

На списокот, составен од Министерството за здравство, се Ерменија, Бахреин, Бангладеш, Бразил, Босна и Херцеговина, Чиле, Кувајт, Северна Македонија, Молдавија, Оман, Панама, Перу и Доминиканската Република.

– Забраната се однесува на сите што престојувале во тие земји или поминале низ нив во изминатите 14 дена, изјави министерот за здравство Роберто Сперанца.

Патниците од сите други земји надвор од Европската унија и Шенген-зоната можат да влезат во Италија, но по пристигнувањето тие мора да поминат 14 дена во карантин.

– Пандемијата е во најостра фаза низ целиот свет, рече Сперанца.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци и влегување на позитивни случаи од странство, што доведе до воведување ограничувања за земјите што не се во ЕУ.

Прочитајте и...  Руски дипломат во Хрватска: Позади приказните за руската вакцина стои љубомора

– Сега ситуацијата е различна од изминатите неколку месеци. Ние ги подобривме условите на здравствените институции, набавивме опрема, спроведовме милиони тестови … Се соочуваме со нова фаза на самодоверба и силно чувство на одговорност, изјави Конте во интервју за шпанската телевизија ЛаСекста.

Италијанскиот премиер додаде дека Италија „не смее да дозволи” влез на позитивни случаи од странство, поради што се на сила голем број ограничувања за државите што не се членки на ЕУ и дека не смее да дозволи нов бран на коронавирус да биде предизвикан од небрежност на поединци.

Прочитај повеќе

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат

Комисијата бара учениците до трето одделение да одат на училиште, подготвени се и протоколите за работа на градинките

Михаило Донев

Охридскиот рамковен договор треба да е национален празник

Ерол Шакири

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен

МИА Агенција

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција