„Од Белград до Софија за 3 часа“ – Вучиќ и Борисов во обиколка на новиот автопат

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Софија на средба со бугарскиот премиер Борисов.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ порача денеска, во текот на посетата на Бугарија дека Србија и Бугарија се две пријателски земји, кои работат заедно на два големи проекти – автопат и гасовод, кои, како што истакна се од суштинско значење за двете земји.

„Бевме во обиколка на двата важни проекти, заеднички, завршувањето на автопатот меѓу границите на двете земји и Софија, а потоа ќе се вози од Белград до Софија за 3 часа. Тоа е нешто за што ниту Србите, ниту Бугарите пред многу децении не можеа ниту да сонуваат“, рече Вучиќ во обраќањето до новинарите, откако со Борисов ја обиколи трасата на идниот гасовод „Балкански тек“, во местото Крушумски водопади.

Прочитајте и...  Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Вучиќ му се заблагодари на премиерот на Бугарија, што, како што рече вложи многу труд, енергија и ентузијазам во правењето на најдобри можни односи меѓу Србија и Бугарија, и Србите и Бугарите. Додаде дека изградбата на „Балкански тек“ е од суштинско значење за иднината на Србија и Бугарија.

„Му благодарам на Бојко Борисов, зошто денеска видов повеќе од своите претходни патувања“, констатираше Вучиќ и ѝ се заблагодари на Бугарија на поддршката на патот кон ЕУ, што, како што рече, не е секогаш лесен.

Истакна дека Србија ја доживува Бугарија како вистинска пријателска земја, а бугарскиот народ како братски.

 

Прочитај повеќе

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат