Од АВМУ ја осудуваат изјавата на Заев: Премиерот да се воздржи од етикетирање и дискриминирање – Слободен печат
ВестиМакедонија

Од АВМУ ја осудуваат изјавата на Заев: Премиерот да се воздржи од етикетирање и дискриминирање

„Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет“.

Од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми „АВМУ“, соопштија дека најостро ја осудуваат изјавата на премиерот Заев, во која тој го употребува зборот „педер“.

„Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет“ која е проблематична најмалку по три основи. Имено, премиерот, како носител на јавна функција, наместо да ја прифати и да ја почитува улогата на новинарите како критичари на работата на власта се обидува да дискредитира новинар. Наместо да покаже највисоко ниво на почитување на различностите, тој употребува етикетирање кое што е деградирачко за ЛГБТ-лицата. Заев во својата изјава исто така не ја почитува ниту пресумпцијата на невиност“, соопштија вечерва од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close