Од АВМУ ја осудуваат изјавата на Заев: Премиерот да се воздржи од етикетирање и дискриминирање

Од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми „АВМУ“, соопштија дека најостро ја осудуваат изјавата на премиерот Заев, во која тој го употребува зборот „педер“.

„Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува денешната изјава на премиерот Зоран Заев во врска со случајот „Рекет“ која е проблематична најмалку по три основи. Имено, премиерот, како носител на јавна функција, наместо да ја прифати и да ја почитува улогата на новинарите како критичари на работата на власта се обидува да дискредитира новинар. Наместо да покаже највисоко ниво на почитување на различностите, тој употребува етикетирање кое што е деградирачко за ЛГБТ-лицата. Заев во својата изјава исто така не ја почитува ниту пресумпцијата на невиност“, соопштија вечерва од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ).

Прочитајте и...  Пензиско - инвестициониот фонд на Јапонија со загуба од 165 милијарди долари

Прочитај повеќе

ЛДП демантира: Чедомир Јовановиќ не е на кислородна поддршка, туку е во стабилна состојба

Слободен печат

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат

Со фондови од ЕУ Шпанија ќе инвестира во спас на својата економија

Слободен печат

Кочанчанец удирал продавач со тврд предмет, зашто овој му рекол да носи маска

Слободен печат

Филипче: Споредувањето на простите бројки на регионално ниво нема смисла, треба да се знае на што се должи растот на заболени

Слободен печат

До 2030 година Јапонците планираат да ги затворат сите термоелектрани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Охридската болница е позната по својата експертиза, здравствениот систем е столбот на државата

Слободен печат

Русија е подготвена да го извезува лекот авифавир

Слободен печат

Одоберни приоритетите за соработка помеѓу С. Македонија и ОН за 2021-2025

Слободен печат

Спасовски: За две ипол години во Чучер Сандево реализиравме два патни инфраструктурни проеки

Слободен печат

Скопје ЗОО добива Авантура парк за деца

Слободен печат

Експлозија во фабрика за пиротехника во Турција: Повеќе од 150 работници блокирани, повредени најмалку 56 лица

Слободен печат