Од 16 јуни се укинува полицискиот час: Координативниот кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести

epa09108477 People walk over the old stone bridge in the center of Skopje, Republic of North Macedonia, 31 March 2021.The Parliament of North Macedonia will vote on 31 March to halt the planed population census scheduled to start on April 1, due to COVID-19 rise. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Главниот координативен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести кои се однесуваат на олабавување на рестрикциите. За препораките Владата ќе дискутира и одлучи на следната владина седница.

Откако ќе ги усвои Владата, тие треба да стапат во сила од среда (16 јуни).

Препораките се однесуваат на: укинување на полицискиот час; да се отстрани лимитот од 100 присутни лица на свадбите и прославите; дозвола за организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено, со капацитет до максимум 50% од капацитетот на објектот и не повеќе од 1 000 лица.

Видео на денот