Од 15 ноември за влез во објектите ќе се бара сертификат за две дози вакцина

Кафуле во Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Од 15 ноември 2021 година за влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип ќе биде потребен сертификат или потврда за извршена имунизација (вакцинација) од ковид-19, односно примени две дози на вакцина, или потврда за прележан ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето.

– Владата на денешната седница донесе заклучок до 14 ноември 2021 година е потребно сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примена најмалку прва доза на вакцина против заразната болест ковид-19, а од 15 ноември 2021 година сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест ковид-19, соопшти владината прес-служба.

Извор: МИА

Дозволено организирање настани во затворен простор до 50 проценти исполнетост