Очекувано, кошаркарското ЕП во нов термин

Трендот на одложување на големите натпреварувања поради пандемијата на коронавирусот продолжува, сега на ред дојда кошаркарите.

ФИБА денеска соошшти дека Евробаскетот кој требаше да се игра наредната година е одложен за 2022 година. Новиот термин на Евробаскетот е од 1. до 18. септември.

Машкото ЕП ќе се игра во Германија,. Чешка, Грузија и Италија, додека женското ќе се игра во две држави, ШПанија и Франција.

ФИБА беше приморана да донесе ваква одлука бидејќи наредната година треба да се одржат Олимписките игри во Токио.

Прочитајте и...  Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Поврзани вести

Шест месеци затвор за Јовиќ: Поднесено обвинение против напаѓачот на Реал!

Слободен печат

Нов случај на коронавирус, целиот тим на Металург во изолација

Слободен печат

Наполи поразен на стартот од ЛЕ, пресврт на Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Јовановски: Доколку бидеме во прав состав, нашите шанси во Тбилиси ќе бидат и поголеми!

Фидан Коминовски

„Мистер“, ти благодариме: Марчело Липи ја заврши тренерската кариера!

Слободен печат

Македонија на 7 декември ќе ги дознае ривалите во квалификациите за СП

Слободен печат

Остави Коментар