Очајната Барселона поразена на „Местаља“ од Валенсија

Валенсија по пауза од 13 години конечно успеа да ја совлада Барселона на „Местања“. Валенсија триумфира со 2:0 во дербито на 21. коло на шпанската Ла Лига.

Победата можеше да биде поубедлива доколку Максимилијано Гомез не го промашеше пеналот во првото полувреме.

На самиот старт од второто полувреме, во 48. минута Валенсија поведе со автоголот на Жорди Алба, а во 77. минута победата ја осигура Гомез.

Со освоените три бода Валенсија се искачи на петтото место со 34 бодови, додека Барселона остана лидер на табелата барем до утревечер кога Реал Мадрид игра против Ваљадолид. Двата шпански гиганти имаат по 43 бодови.

Прочитајте и...  Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

девет + седум =

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!