1 C
Скопје

Обвинителството со предлог казни за случајот „Боемска”: За две физички лица по 100 дневни глоби, за правното – 150.000 денари

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање на казнен налог против две физички лица и едно правно лице во случајот „Боемска”. Станува збор за угостителскиот објект во кој на 3 јуни во внатрешноста беа послужени пет гости, спротивно на здравствените протоколи. Затекнатите гости, како што стои во соопштението од судот, не подлежат на кривична одговорност.​

– Обвинетите, на 3 јуни, во периодот од 13:30 до 18 часот, во угостителски објект на улицата „Боемска”, не постапиле согласно прописите и наредбите за спречување на ширењето на ковид-19. Првообвинетата, како сопственик и управител-менаџер на обвинетото правно лице, не го организирала процесот на работа на угостителскиот објект согласно Протоколот за отворање и работа на угостителски објекти за исхрана. Второобвинетиот, вработен во правното лице, во наведениот период го отворил внатрешниот, затворен дел на угостителскиот објект за работа, каде со храна и пијалоци биле послужувани пет гости. Со овие дејствија обвинетите сториле кривично дело санкционирано во ставот 1 од член 206 од Кривичниот законик, а правното лице – кривично дело предвидено во ставот 2 од истиот член, се наведува во соопштението од Судот.

Прочитајте и...  Законот за попис е дециден: Сите злоупотреби на системот ќе се казнуваат со затворска казна 

Предлогот на обвинителот е двете физички лица да бидат казнети со парични казни по 100 дневни глоби со поединечна вредност на дневната глоба од 25 евра, а за правното лице се предлага парична казна во висина од 150.000 денари.

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар