20 C
Скопје

Обвинителството отвори предмет за скандалот со продажба на станови во Скопје

Шестмина граѓани товарат агент за недвижности за измама, бидејќи за купување на стан, се измамени за вкупна сума од 32 илјади евра, при што секој засебно, оставил капар од по неколку илјади евра.

Обвинителството отворило предмет за неименуваниот агент за недвижности кој земал капар од повеќе различни купувачи за еден ист стан, објави МИА, откако по неколку години, повторно се јави случај со манипулација со продавање на ваков тип на недвижнини во Скопје.

ОЈО објави дека пристигнало известувањето од Министерството за внатрешни работи и предметот е распределен кај надлежен јавен обвинител кој ќе постапува. Шестмина граѓани товарат агент за недвижности за измама, бидејќи за купување на стан, се измамени за вкупна сума од 32 илјади евра, при што секој засебно, оставил капар од по неколку илјади евра.

Двајца од купувачите веќе платиле и данок за промет на недвижности за истиот стан, секој засебно, во вкупен износ од близу три илјади евра. Според договорите за капарсклучени помеѓу купувачите и агентот, воочливо е дека за еден ист стан, тројца граѓани платиле капар од 5.500, 4.500 и 1.000 евра.

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното работење на вистинските и професионални агенции

Времето поминувало а купувачите биле оневозможени да пристапат кон купување на станот во кој што поскоро планирале и им било потребно да се вселат.

Бидејќи сето тоа им станало бесмислено, а агентот бил недостапен, граѓаните во потрага по одговори започнале да ги бараат и контактираат сопствениците на становите кои биле наведени во договорите, како и нотарот кој претходно им бил посочен од агентот. Стапувајќи во контакт со нив, дознале дека тие воопшто не се запознаени со случајот и дека станува збор за измама.

Контактирајќи ги гореспоменатите, по сплет на околности, петте оштетени граѓани дознаваат еден за друг, се наоѓаат и успеваат да го „измамат“ агентот, така што на 24 март се сретнуваат со него и го пријавуваат во полиција. При пријавувањето бил присутен и агентот, со што им ветил дека ќе им ги врати парите за 10 дена. Меѓутоа, и по истекот на предвидениот рок, граѓаните не ги добиле своите пари назад.

Првите пет пријави биле доставени до Секторот за економски и компјутерски криминал при Министерството за внатрешни работи на 24 март.

Поврзани вести

Странски државјанин приведен поради поседување опојна дрога

Слободен печат

Филипче: Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Слободен печат

Сообраќајка меѓу две возила во Скопје, две од сопатничките со тешки повреди

Слободен печат

32 прекршувања на забраната за движење, 476 санкции за неносење маска

Слободен печат

566 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Слободен печат

166 сообраќајни прекршоци во Скопје, 78 за брзо возење

Слободен печат

Остави Коментар