Обвинителството бара доживотен затвор за Ел Чапо – Слободен печат
ВестиПланета

Обвинителството бара доживотен затвор за Ел Чапо

Се наведува дека обвинителите од судиите исто така побарале да наредат враќање на имот на жртвите во износ што треба дополнително да биде утврден.

Американските државни обвинители побараа доживотна казна за мексиканскиот наркобос Хоакин Гусман, попознат како Ел Чапо, кој беше прогласен за виновен во февруари за планирање убиства и шверц на дрога.

Агенцијата АП пренесува дека федералните власти во документ кој вчера бил поднесен до судот, покрај доживотен затвор за Ел Чапо побарале и изрекување казна од дополнителни 30 години.

Се наведува дека обвинителите од судиите исто така побарале да наредат враќање на имот на жртвите во износ што треба дополнително да биде утврден.

Адвокатот на Ел Чапо, Џефри Лихтман, го оцени тврдењето на обвинителот како површно и рече дека враќањето се однесува на теоретски пари, а не реални, додавајќи дека американската влада допрва треба да ги лоцира и конфискува наводните 12,6 милијарди долари на Гусман, кои, како што се верува, ги зараобтил од шверц на дрога.

Објавувањето на пресудата за наркобосот е закажано за 17 јули.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close