Обвинителката Ристовска бара од судот сведоците да не даваат исказ еден пред друг

Со вкрстено испрашување на сведокот Марјан Јанкуловски, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина”. Прашања врз основа на сведочењето поставуваше обвинетата Надица Николиќ, која од Јанкуловски, бараше потврда и согласност на одредени искази кои ги даде на минатото рочиште, меѓу кои и тоа околу надлежностите и пристапот до одредени таргети на обвинетата.

На почетокот на судењето обвинителката Ленче Ристовска, повикувајќи се на одредбите за испитување сведоци од ЗКП, побара од Судот да го отстранува едниот сведок додека другиот дава исказ, бидејќи, како што рече, досегашната пракса покажала, оти во медиумите се изнесуваат детали од сведочењата кои се во спротивност од законот и да ги информира претставниците на медиумите за ваквата поставеност на кривичната постапка за да се избегнат ситуации каде со исказите на сослушани сведоците, пренесени преку медиумите, се влијае врз оние кои не се сослушани.

Прочитајте и...  Нови мерки во Грција за спречување на ширењето на Ковид-19

Обвинителката појасни дека не сака да се сфати дека сака да влијае на уредувачката политика на медиумот.

Судијата Џенета Бектовиќ рече дека законските одредби се јасни и предвидуваат јавно и транспарентно присуство на јавноста или целосно исклучување на јавноста.

– Вака поставеното барање на ЈО е нејасно и неразбирливо особено што се наметнува на Судот да влијае врз медиумите што е спротивно на начелото за транспарентност на постапката. Секој од сведоците е предупреден за лажно сведочење, истакна Бектовиќ по консултација со судијата Владимир Туфегчиќ и поротниците.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Прочитајте и...  Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани.

Прочитај повеќе

Народна Банка: Се што преземавме за ,,Еуростандард” беше за да ги заштитиме депонентите

Слободен печат

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Во Охрид 78 активни случаи на коронавирус, во Струга двојно повеќе

Слободен печат

ЕВН донира возило за подобрување на сервисот на уличното осветлување во Берово

Слободен печат

Хаџиев за МИА: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4 проценти од физичките лица – депоненти во „Еуростандард банка”

МИА

Еуростандард банка нема обврски кон Комерцијална банка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ: Продолжуваат консултациите за коалициски договор со ДУИ

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

ВМРО ДПМНЕ пред Уставен суд ќе го спори мандатот на Заев

Слободен печат

Македонска банкарска асоцијација уверува дека банките и штедилниците се сигурни и стабилни

Слободен Печат

Се обиделе да пренесат мигранти низ Македонија, меѓу кои деца од Сирија, Пакистан и Авганистан

Слободен печат

Пронајдена марихуана во автокампот ,,Градиште”

Слободен печат