Обвинетата за убиството на Ким Џонг-нам прогласена виновна за „нанесување повреда”

Виетнамката Доам Ти Хуонг, која беше обвинета за убиство на полубратот на јужнокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам, денеска беше прогласена за виновна за „нанесување повреда”.

Како што јави ДПА, Судот во малезискиот главен град Куала Лумпур ја изрече оваа пресуда откако Обвинителството во договор со 30-годишната Доам се согласи да го промени обвинителниот акт и наместо за „убиство” да ја обвини за „нанесување повреда”, по што таа се изјасни за виновна по новото обвинение.

По ова судијата Азми Арифин ѝ изрече затворска казна на Доам во траење од три години и четири месеци, во кои е вклучено и времето што таа го мина во притвор.По изрекувањето на пресудата, судијата ѝ ја намали казната на Доам за една третина, со што се очекува таа да биде ослободена од затвор следниот месец.

Прочитајте и...  ЕК го одобри користењето на ремдесивир во третманот на тешки случаи на коронавирус во ЕУ

Максималната казна што можеше да ја добие Доам врз основа на новото обвинение беше 10 години затвор.

Доам првично беше обвинета за убиство на Ким Џонг-нам, така што го испрскала в лице со нервниот агенс Ве-Икс на аеродромот во Куала Лумпур во февруари 2017 година.

Засега нема реакција од Пјонгјанг за пресудата на Доам.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат