Обвинет 31 војник за злоставување малолетнички во Колумбија

Колумбијската војска соопшти дека отпуштила 31 припадник, кои се обвинети за сексуално злоставување или насилство врз малолетнички.

Од 2016 година војската води истрага против најмалку 118 свои припадници, поради обвиненија за силување на малолетнички.

– Од институциите се отстранети 31 припадник – 12 подофицери и 19 војници. Административната мерка е преземена согласно правните норми и одлуката на началникот на војската, се наведува во военото соопштение.

Обвинетите ги очекуваат дисциплински и кривични истраги, кои можат да резултираат со затворска казна.

Армијата демантираше дека постоел систематски обид за прикривање на војниците вмешани во чинот на сексуално насилство врз малолетни девојки.

Колумбиската војска има 240.000 припадници.

Прочитајте и...  Состојба со ковид капацитетите на ниво на држава: Вкупно хоспитализирани 1.296 пациенти, слободни кревети - 175

Поврзани вести

ВИДЕО | Јаревски: Дали Богоев ќе го поддржи Заев во намерата за отстранување на спомен плоча на „Кузман Јосифовски Питу“

Слободен печат

Францускиот Парламент ќе предложи нов член 24 од предлог законот за глобална безбедност

И.И.

Дачиќ до Заев: Немојте бугарската окупација да ја прогласувате за администрација

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Жив ланец, вулгарно обраќање кон полицијата во Минск, приведени 313 лица

Слободен печат

Кремлин во шок: Телохранителот на Владимир Путин изврши самоубиство

И.И.

Во Грција не стивнува епидемијата, починаа 85 лица

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian