Обвинение против скопјанец за две разбојништва во аптеки во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторило две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

-Имено, обвинетиот 38-годишен скопјанец, на 10 септември, влегол во аптека на улица „Васил Главинов“ во Скопје и на вработената и се заканил со нож, барајќи да му ги даде парите од дневниот промет. Потоа се упатил кај касата од каде одзел 4.430 денари и побегнал, велат од ОЈО Скопје.

На 14 септември, пак, на истиот начин, одзел 16.150 денари од аптека на булеварот „Св. Климент Охридски“. Потоа се обидел да го одземе и мобилниот телефон на вработената, која се спротивставила и дала отпор со туркање. Обвинетиот дел од парите од дневниот промет ги извадил од металната каса на аптеката, а дел од картонска кутија во магацинскиот дел на аптеката, а потоа побегнал.

Прочитајте и...  Девојка се здоби со тешки повреди откако во неа удри автомобил

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице, бидејќи постои опасност од бегство, како и можност тој да влијае врз сведоците/оштетените или да го повтори делото кое му се става на товар​

Поврзани вести

Приведен дилер на хероин и марихуана од Кичево

Слободен печат

Прекината семејна веселба со 25 лица во гостиварско, приведен сопственикот на угостителскиот објект

Слободен печат

Две малолетнички биле силувани во Штип и Кочани

Слободен печат

Кривична пријава против сопственик на угостителски објект во Теарце кој работел по 23 часот

Слободен печат

Девојка се здоби со тешки повреди откако во неа удри автомобил

Слободен печат

Малолетник фатен како краде од угостителски објект

Слободен печат

Остави Коментар