2 C
Скопје

Обвинение против скопјанец кој пијан ја силувал ќерката

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 62-годишен скопјанец, кој се товари за кривично дело – Родосквернавење од член 194 став 1 во врска со член 12 став 2 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, на 9 ноември во неговиот дом, во состојба на битно намалена пресметливост како резултат на психичка болест – токсикомански алкохолизам, се нафрлил и извршил обљуба врз неговата ќерка. Оштетената постојано се противела и го туркала, но не успеала да се оттргне од обвинетиот кој бил во алхололизирана состојба.

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор, поради опасност од бегство, можност обвинетиот да влијае врз сведокот/оштетената и можност тој да го повтори делото.​​

Прочитајте и...  Жител на Брвеница осомничен за поседување дрога и муниција

Поврзани вести

Неготинец пријавил дека физички го нападнале поради долг

Слободен печат

Ослободителни околности за еден од притворените лица за нападот врз Реџепи

Слободен печат

Претреси кај две лица во Кавадарци, пронајдена дрога

Слободен печат

Гостиварецот кој лани ја нападна сопругата со секира останува во притвор

Слободен печат

Жител на Брвеница осомничен за поседување дрога и муниција

Слободен печат

Запленета марихуана во струшкото село Радожда

Слободен печат

Остави Коментар