Обучени волонтери ќе вршат анонимизација на пресудите и ќе ги објавуваат на веб-страната на Кривичен

Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев посочи дека денеска на некој начин им станува партнер Коалицијата сите за правично судење, чија примарна цел е владеење на правото и детектирање на одредни аномалии при судските процеси.

На веб-страницата на Основниот кривичен суд Скопје од денеска почна објавувањето анонимизирани пресуди според приоритетите што ги бараат судиите. Тоа е овозможено со потпишаниот меморандум за соработка со невладината организација (НВО) „Коалицијата сите за правично судење” за реализација на првиот заеднички проект „Канцеларија за анонимизација на пресуди согласно одредбите од ЗКП и Законот за движење на судските предмети”.

Во рамките на пет-месечниот проект, пет обучени волонтери, кои ги имаат потпишано сите предвидени сертификати за заштита на лични податоци и доверливост, ќе вршат анонимизација на пресудите и ќе ги објавуваат на веб-страницата на Судот во насока на подобрување на транспарентноста и отвореноста на институцијата.

-Започнавме со интензивна соработка со Основниот кривичен суд во Скопје особено на зголемување на транспарентноста во работењето на Судот. Во таа насока ги зголемуваме капацитетите на Судот од аспект на човечки ресурси преку проектот кој го имплементираме со поддршка на Шведската агенција за поддршка и развој СИДА. Идејата е да му овозможиме на Судот да го зголеми процентот на транспарентност преку јавно објавување на одлуките кои ги донесува, односно пресудите – паравосилни или не правосилни, изјави Натали Петровска од Коалицијата сите за правично судење.

Прочитајте и...  Заев до сите албански партии и коалиции: Нема да прифатиме да бидеме уценувани и нема да прифатиме непринципиелни договарања

Таа посочи дека е прилично напорно Судот да испорача резултат каков што очекува јавноста со постоечките капацитети што ги имаат и токму затоа, како што рече, идејата е да помогнеме.

-Основниот кривичен суд ќе овозможи посебна просторија за Коалицијата сите за правично судење во која граѓаните ќе можат полесно да пристапат до правда, односно ќе биде канцеларија за бесплатна правна помош и мониторниг на судски постапки во рамките на овој Суд, рече Петровска.

Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје Иван Џолев посочи дека денеска на некој начин им станува партнер Коалицијата сите за правично судење, чија примарна цел е владеење на правото и детектирање на одредни аномалии при судските процеси, која, како што кажа, во минатото беше поприлично критички настроена кон Кривичниот суд и генерално кон судството.

Прочитајте и...  Вархељ: Преговорите со Северна Македонија и Албанија можат да се отворат за неколку недели

-Она што во минатото беше незамисливо сега е реалност. Тие обезбедуваат ресурси за да можат да се анонимизираат што е можно повеќе пресуди што се во фокусот на јавниот интерес кои ќе и бидат достапни на јавноста, рече Џолев и изрази надеж дека соработката ќе продолжи и во иднина.

Во системот досега се анонимизирани 16.626 пресуди.

Прочитај повеќе

Може ли Полска економски да ја достигне Германија и кога?

Слободен печат

Одмерувањето на силите започна: Џонсон претстави стратегија која воопшто нема да ѝ се допадне на ЕУ

Слободен печат

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

МИА Агенција

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

МИА Агенција

Хрватски научник уверува: Паниката е потполно претерана, веќе имавме шест коронавируси

Слободен печат

Маневрите на НАТО на руската граница ја вознемирија Москва

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Канада повеќе нема да им дава безбедносни услуги на принцот Хари и Меган Маркл

Слободен печат

Албанците први на Балканот по барањата на азил во европските земји

Слободен печат

Сообраќајка кај Кадрифаково, запрен сообраќајот на патот Штип-Скопје

Марина Дамческа

Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Слободен печат

Падна авион додека спроведувал вежби во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

Заврши драмата во хотелот во Тенерифе, гостите немаат симптоми на коронавирус

Слободен печат