Обрадовиќ: Опозицијата е подготвена за разговор со делегацијата на ЕП само за поместување на изборниот термин

Лидерот на Двери Бошко Обрадовиќ изјави денеска дека делегацијата на Европскиот парламент е добредојдена во Србија, но дека припадниците на опозицијата собрани во Сојузот за Србија (СзС) се подготвени да разговараат со нив само за поместување на изборниот термин.

Обрадовиќ го повтори ставот дека е важно да се одложи терминот за избори од пролет на есента 2020 година, како и дека е потребно формирање на техничка влада според примерите на Црна Гора и Северна Македонија.

На прес-конференцијата во српскиот парламент, Обрадовиќ истакна дека СзС нема да учествува на утрешниот дијалог на претставниците на власта и на опозицијата со посредство на Европската унија, затоа што станува збор за „лажен дијалог”.

-Нема да се појавиме затоа што не ја признаваме поканата на претседателката на Собранието Маја Гојковиќ, чија оставка ја бараме заради нарушување на српскиот парламент, изјави Обрадовиќ.

Прочитајте и...  Ерменија изрази загриженост поради турската поддршка за Азербејџан

Од друга страна, Владимир Билчик, новиот известувач на Европскиот парламент за Србија и Тања Фајон, претседателка на делегацијата во Комитетот за стабилизација и асоцијација на Србија и ЕУ, во авторски текст за „Блиц” ја истакнаа важноста на утрешниот втор круг на меѓупартискиот дијалог меѓу властите и опозицијата во Србија.

-Ние доаѓаме од различни политички семејства (партии) во Европскиот парламент, но обајцата споделуваме длабока посветеност да работиме за демократска и проевропска Србија. Србија е најголемата земја и економски лидер на Западен Балкан. Нејзиниот успех е клучен за европската перспектива на целиот регион, особено сега откако Европскиот совет не успеа да се договори за отварање на преговорите за пристапување со Албанија и Северна Македонија , напишаа Билчик и Фајонова, кои ќе им се придружат на поранешните европратеници Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн во меѓупартискиот дијалог во Белград.

Прочитајте и...  Што му се случи на Трамп со раката после дебатата? (ВИДЕО)

Тие додаваат дека времето е од суштинска важност и затоа и Владата и опозицијата мора да се придвижат од своите почетни позиции за да не ја испуштат оваа одлична можност.

Прочитај повеќе

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат