Обрадовиќ: Опозицијата е подготвена за разговор со делегацијата на ЕП само за поместување на изборниот термин - Слободен печат

Обрадовиќ: Опозицијата е подготвена за разговор со делегацијата на ЕП само за поместување на изборниот термин

Лидерот на Двери Бошко Обрадовиќ изјави денеска дека делегацијата на Европскиот парламент е добредојдена во Србија, но дека припадниците на опозицијата собрани во Сојузот за Србија (СзС) се подготвени да разговараат со нив само за поместување на изборниот термин.

Обрадовиќ го повтори ставот дека е важно да се одложи терминот за избори од пролет на есента 2020 година, како и дека е потребно формирање на техничка влада според примерите на Црна Гора и Северна Македонија.

На прес-конференцијата во српскиот парламент, Обрадовиќ истакна дека СзС нема да учествува на утрешниот дијалог на претставниците на власта и на опозицијата со посредство на Европската унија, затоа што станува збор за „лажен дијалог”.

-Нема да се појавиме затоа што не ја признаваме поканата на претседателката на Собранието Маја Гојковиќ, чија оставка ја бараме заради нарушување на српскиот парламент, изјави Обрадовиќ.

Прочитајте и...  Предупредувања за голема опасност од поплави во три округа во Англија

Од друга страна, Владимир Билчик, новиот известувач на Европскиот парламент за Србија и Тања Фајон, претседателка на делегацијата во Комитетот за стабилизација и асоцијација на Србија и ЕУ, во авторски текст за „Блиц” ја истакнаа важноста на утрешниот втор круг на меѓупартискиот дијалог меѓу властите и опозицијата во Србија.

-Ние доаѓаме од различни политички семејства (партии) во Европскиот парламент, но обајцата споделуваме длабока посветеност да работиме за демократска и проевропска Србија. Србија е најголемата земја и економски лидер на Западен Балкан. Нејзиниот успех е клучен за европската перспектива на целиот регион, особено сега откако Европскиот совет не успеа да се договори за отварање на преговорите за пристапување со Албанија и Северна Македонија , напишаа Билчик и Фајонова, кои ќе им се придружат на поранешните европратеници Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн во меѓупартискиот дијалог во Белград.

Прочитајте и...  Велковски: Професионалноста треба да почне да царува и кај судските власти

Тие додаваат дека времето е од суштинска важност и затоа и Владата и опозицијата мора да се придвижат од своите почетни позиции за да не ја испуштат оваа одлична можност.

Прочитај повеќе

Се очекуваат поповолни состојби во преработувачката индустрија и зголемување на бројот на вработени

МИА

ХАКЕРИТЕ ЈА КОРИСТАТ ПАНИКАТА: Дигитален „коронавирус“ краде податоци од корисници на интернет

Слободен печат

Бабовски: Исплатени субвенциите за одгледувачите на говеда

Слободен печат

Делчев: Во полицијата веќе не знаеме кои решенија како завршиле и до каде имаат дојдено

Слободен печат

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

МИА Агенција

Македонската државјанка која беше во карантин во Франција не е заразена од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − 6 =

Прочитај повеќе

Корзото во Ѓорче Петров ќе биде готово во март

Слободен печат

Ќерката на Македонецот кој си ја уби сопругата во Австралија продолжува да го поддржува својот татко

Слободен печат

Француските медиуми ги оценуваат предвремените парламентарни избори како голем тест за проевропската политика на Заев

Слободен печат

Парламентарните избори низ историјата: Бојкоти, нерегуларности, убиства, напади (ИНФОГРАФИК)

Ана Анастасовска

Репортери без граници со петиција го поддржуваат Асанж

МИА Агенција

Што поседуваат албанските политичари: Ахмети има куќа во Зајас, а Села шума од 15.000 квадратни метри

Слободен печат