Обнова на обиколницата кај Кочани, 330 милиони евра за патиштата во Источниот регион

Механизација и работници на градежното претпријатие „Гранит” денеска почнаа со гребење на коловозот и со поставување нов асфалтен слој на обиколницата кај Кочани, што е дел од магистралниот пат А3.

Се работи за проект на Јавното претпријатие за државни патишта и на Министерството за транспорт и врски, а со кој е предвидена целосна реконструкција на обиколницата, изградена пред околу три децении. Во придружба на градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев, увид во текот на градежните работи направија министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов.

-Со градежните работи ќе се рехабилитира асфалтниот слој на обиколницата, чија должина е околу 6,5 километри и ширина од седум метри, а освен тоа ќе се санираат и трите моста во нејзин состав. Со тоа ќе се рехабилитира една важна делница која е многу фреквентна и е дел од сообраќајното поврзување на нашата држава со соседна Бугарија и корист ќе имаат не само жителите на Кочани, туку на целиот регион. Планираниот рок за завршување на градежните работи е до крајот на октомври, поради што очекуваме учесниците во сообраќајот да имаат разбирање и трпение поради краткотрајните застои, истакна директорот Китанов.

Прочитајте и...  МОН уште брои колку деца немаат компјутер

Министерот Сугарески рече дека со рехабилитацијата на обиколницата на Кочани ќе се заокружат планираните зафати во сообраќајната инфраструктра за оваа година во источниот дел од државата.

– Во овој регион вложуваме над 330 милиони евра за изградба на сообраќајната инфраструктура, како во делот на екпресните патишта, така и во рехабилитацијата на постојните магистрални и регионални патишта. Освен обиколницата, веќе е завршена реконструкцијата на дел од патната мрежа Кочани – Пониква, потоа Виница – Берово, како и до граничните премини кај Делчево и кај Берово. Во моментот се работи на реконструкција на преку 30 регионални патишта во државата, а уште десетина ќе продолжат за околу две недели. Се работи за сериозна бројка од околу 600 километри патна мрежа и со почнатата динамика тие во целост ќе бидат завршени – истакна министерот Сугарески.

Прочитајте и...  Дука: Во домашна изолација 198 лица во Дебар

Градоначалникот на Кочани, Илијев упати благодарност што после подолг период се рехабилитира обиколницата, при што истакна дека заедно со реконструкцијата на патот кон Пониква, за само една и пол година општината добила значителна поддршка од државата во сообраќајната инфраструктура. Притоа нагласи дека во нареднито период очекува финансиска помош од ресорното министерство за проектот за реконструкција на главниот цевковод од водоводната мрежа на Кочани.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат