Облак отровен чад над чилеанската метропола, голем пожар во фабрика

Пожар во Сантијаго, Чиле
Пожар во Сантијаго, Чиле/ Фото EPA-EFE/Alberto Valdes

Поради огромниот пожар во фабрика во Сантијаго се подигна облак од густ сив чад, поради што некои летови кон чилеанската метропола се  пренасочени, а затворени се училиштата и градинките во овој град.

Пожарот избувнал во фабриката за градежен материјал во општина Киликура во северниот дел на Сантијаго, а на видеата објавени на социјалните мрежи се гледа како столб од црн чад се издига на небото и се шири над градот носен од ветрот, пренесува Ројтерс.

Во извештајот на противпожарната служба и канцеларијата за безбедност на меѓународниот аеродром во Сантијаго се наведува дека чадот не влијаел на работата на терминалот, но потврдува и дека некои авиони кои летале од југот кон северот на земјата биле пренасочени, соопшти локалната објави печатот.

Советот е да не ги изложувате луѓето на чад и да ги затворите прозорците. Доколку се појават одредени здравствени проблеми, да се обратат до најблиската здравствена установа, рече Мигел Муњоз, регионален директор на Националната канцеларија за вонредни ситуации (Онеми).

Тој ги предупреди новинарите дека сите видови чад се токсични и дека влијанието на загадувањето врз здравјето на луѓето најмногу ќе зависи од изложеноста и концентрацијата на чад, апелирајќи до граѓаните да избегнуваат физички активности на отворено.

Видео на денот