Објавен распоредот за новата сезона во Премиер лигата: Дерби ќе има уште во првото коло

Фото: EPA-EFE/PETER POWELL

Aнглиската Премеир лига денеска го објави распоредот за натпревари за сезоната 2023/2024 која стартува на 16. август.

Уште во првото коло ќе видиме дерби во кое шампионот Манчестер Сити ќе се сретне со Челси на „Стенфорд Бриџ“ во Лондон. Сезоната претходно 16. август (петок) ќе ја отворат Манчестер Јунајтед и Фулам.

Последните натпревар се играат на 25. мај за кога е закажано последното коло.

ПРЕМИЕР ЛИГА ПРВО КОЛО:

Манчестер Јунајтед – Фулам

Ипсвич – Ливерпул

Арсенал – Вулвс

Евертон – Брајтон

Њукасл – Саутемптон

Нотингем Форест – Бормут

Вест Хем – Астон Вила

Брентфорд – Кристал Палас

Челси – Манчестер Сити

На официјалната стрна на Премеир лигата можете да го погледнете и комплетниот распоред за сезоната – ТУКА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот