Објавен огласот за доизградба на ООУ. „Димитар Македонски“ во Лисиче

Министерството за образование и наука ја отпочна постапката за јавна набавка за склучување на повеќегодишен договор за продолжување со изградба на училиштето OOУ. „Димитар Македонски“ во Општина Аеродром.

Ова следува откако Владата минатиот месец даде согласност за превземање обврски во програмите опфатени со развојниот дел од буџетот за доизградбата на училиштето, при беше соопштено дека јавната набавка ќе чини над 950.000 евра.

Во огласот објавен од страна на Министерството за образование и наука се објавени условите за добивање на договорот, па сите заинтересирани страни може да ја превземат тендерската документација.

Понудите треба да се достават најдоцна до 08.01.2020 година во 10 часот, а јавното отворање на истите ќе се одржи на денот и во часот определен како краен рок за доставување на понудите.

Прочитајте и...  Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Критериумот за добивање на договорот кој ќе биде со важност од 17 месеци, е најниската цена, а од буџетот за оваа намена беа одвоени вкупно 58.788.000,00 денари.

Министерството за образование на почетокот на минатиот месец донесе одлука за поништување на постапката со која требаше да се доврши започнатата градба на ОУ Димитар Македонски во скопската населба Лисиче.

Инаку за потсетување учениците од ова основно училиште наставата ја следат во субстандардни услови, во бараки изградени во 1964 година.

Децата од Лисиче и натаму ќе учат во руинираното училиште

Прочитај повеќе

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

„Нов почеток” – Кампања на Општина Карпош за учениците, родителите и наставниците

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат