9.2 C
Скопје

Обезбедени 5.000 заштитни маски за градинките и основните училишта во Општина Карпош

Општина Карпош додели 5.000 заштитни маски за повеќекратна употреба на градинките и основните училиште. Маските се наменети за воспитниот и техничкиот персонал во градинките, а во училиштата за наставниот кадар и учениците.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев посочи дека дел од маските ќе бидат поделени во Геронтолошкиот завод „13 Ноември” во Злокуќани, во СОС Детското село, групниот дом во Козле, како и по повеќе урбани заедници.

Заштитните, повеќеслојни маски се донација од фирмата „Белгравиа Инвест” ДООЕЛ Скопје.

Општината апелира до сите граѓани да се однесуваат одговорно, да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот и задолжително да носат маски.

Прочитајте и...  СДСМ: Лажна е загриженоста на Мицкоски, со комбинираниот модел е обезбедена непречена настава за сите деца

Поврзани вести

Колхицинот се вклучува во протоколот за третман на ковид-19 во Грција

Слободен печат

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Слободен печат

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Остави Коментар