5 C
Скопје

Обезбедени 428 таблети за следење онлајн настава за учениците од Ѓорче Петров

Општина Ѓорче Петров обезбеди 428 смарт таблети за учениците за следење на онлајн настава.

Осум општествено одговорни копмании, денеска донираа 108 смарт таблети за  следење на онлајн наставата.

-Ова се особено тешки времиња за учениците, но и за нивните семејства, наставници кои мора да се прилагодат за следење на онлајн наставата, за што е неопходна соодветна ИТ опрема, рече градоначалникот Александар Наумоски.

Пред десетина дена , општината прими донација од 320 смарт таблети  и истите беа поделени во шесте основни училишта. Училишта добија по 53 таблети наменети за учениците кои имаат потреба од нив.

Прочитајте и...  Успешно е извршена втората трансплантација на срце во Македонија, млад маж доби нова шанса

Поврзани вести

Балкански либерали: ЕУ итно да ги осуди идеите за прекројување на Западен Балкан

МИА

Бубрезите од донорот на срцето ќе се трансплантираат денеска, коските во наредните денови

Слободен печат

Русија испрати 15 воени бродови во Црно Море

Слободен печат

Новомаалци разочарани од соседите од Градски ѕид

Слободен печат

Османи: Околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, темата да не се „киднапира” за дневна политика

Слободен печат

Поранешен перуански претседател доби 10-годишна забрана за јавна функција бидејќи се вакцинирал преку ред

Слободен печат

Остави Коментар