Обамејанг ја спаси сезоната за Арсенал, му го донесе ФА купот (ВИДЕО)

Во финалето на најстарото фудбалско натпреварување, Арсенал со 2:1 го совлада Челси.

Заслугите за рекордниот 14. трофеј во ФА Купот, а прв за менаџерот Микел Артета, му припаѓаат на двојниот стрелец Пјер-Емерик Обамејанг. Одличниот напаѓач два пати го совлада голманот на Челси, Вили Кабаљеро, прво во 28. минута од пенал, а потоа и во 67. минута кога го постави конечниот резултат. Голот за Челси беше дело на Кристијан Пулишиќ во петтата минута.

 


Со триумфот во ФА Купот, Арсенал ја спаси сезоната, освои трофеј и во наредната сезона ќе настапува во Лигата на Европа, откако во Премиер лигата го оствари најслабиот резултат во последните 25 години, го освои осмото место.

Прочитајте и...  Сега е официјално, Алексис Санчез е фудбалер на Интер

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат