Нуклеарните проби најверојатно се причина за земјотресот во Северна Кореја

Официјален Сеул тврди дека сеизмичката нестабилност во регионот трае откако Пјонгјанг го изврши шестото и најголемо нуклеарно тестирање во 2017 година.

Слаб природен земјотрес, кој е регистриран во Северна Кореја, веројатно е резултат на сеизмичката нестабилност на тоа подрачје, соопштија јужнокорејските власти.

Официјален Сеул тврди дека сеизмичката нестабилност во регионот трае откако Пјонгјанг го изврши шестото и најголемо нуклеарно тестирање во 2017 година.

Според наводите на јужнокорејската Метеоролошка служба, земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтерова скала бил регистриран во провинцијата Хамгјонг, каде што се наоѓа Пунгје-ри, напуштена локација за нуклеарни проби. Тука во периодот од октомври 2006 до септември 2017 година се извршени најмалку шест тестирања.

Северна Кореја минатата недела соопшти дека веќе не се чувствува должна да ги исполнува обврските, кои вклучуваат прекин на нуклеарните проби и тестирање на интерконтинентални балистички ракети, бидејќи САД го игнорирале рокот за нуклеарните преговори.

Прочитајте и...  Зголемени огласите за продажба на хотели во Шпанија

Поврзани вести

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Пленковиќ во самоизолација: Сопругата на хрватскиот премиер позитивна на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian