Њукасл го изненади Тотенхем среде Лондон (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Њукасл го изненади Тотенхем среде Лондон (ВИДЕО)

Фаворитот за титулата во Премиер лигата е непријатно изненаден пред своите навивачи од Њукасл.

Тотенхем доживеа непријатно изненадување, губејќи од тимот на Њукасл со 0:1 пред своите навивачи во рамките на третото коло од Премиер лигата.

Триумфот на Њукасл му го обезбеди Жоеилтон во 21. Минута, а Тотенхем до крајот на натпреварот не успеа вистински да го загрози голот на Дубравка.

Актуелниот шампион Манчестер сити немаше никакви проблеми на гостувањето кај Борнмут победувајќи со 1:3.
Серхио Агуеро во 15 минута им донесе водство на „граѓаните“, а Рахим Стерлинг во финишот на првиот дел ја зголеми предноста.
Мала неизвесност внесе прекрасниот гол од слободен удар на Хари Вилсон, но точка на натгпреварот стави Агуеро во 64. минута.

Раул Хименез со голот од пенал во дури 97. минута не дозволи пораз  на Вулберхемптон пред своите навивачи играјќи 1:1 со Барнли.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.