Њујорк Тајмс: Вакцините Фајзер и Модерна можат да обезбедат доживотен имунитет

Фајзер вакцина
EPA-EFE/ABIR SULTAN

Можно е вакцините Pfizer и Moderna, кои се направени со технологија mRNA, да обезбедат долгорочен, па дури и доживотен имунитет. Ова го покажува новата студија, за која пренесува престижното издание „Њујорк Тајмс“.

Истражувачите велат дека имунизираните со овие вакцини можеби ќе немаат потреба од дополнителни дози, се додека вирусот и неговите варијанти не се развиваат далеку над нивните сегашни мутации.

Видео на денот