5 C
Скопје

Њујорк тајмс: Трамп планира да помилува уште неколкумина осудени криминалци

Помилувањето на Мајкл Флин од страна на Доналд Трамп е увертира во низа од помилувања, кои можат да се случат, како се ближи крајот на владеењето на претдателот на САД, објави денеска Њујорк тајмс.

– Политички сојузници и партнери вршат интенизивен притисок за разни помилувања, а претседателот продолжува да ја заобиколува правдата со прекинување на долгите затворски казни на низа злосторници, пишува весникот.

Трамп претходно го помилува Роџер Стоун, негов долгогодишен близок соработник.

Весникот наведува дека покрај Флин, кого помилувањето му ги исчисти црните дамки од досијето – вина за лажање на Федералното биро за истраги. Неговото ослободување дава надеж на низа од баратели на помилувања кои можат да бидат спроведени од претседателот пред да ја напушти Белата куќа.

Прочитајте и...  Темелно чистење на Белата куќа пред доаѓањето на новите станари

Њујорк тајмс истакнува дека помилувања може да добијат поранешните советници на изборната кампања на Трамп, Рик Гејтс и Џорџ Пападопулос. Исто како Флин, тие беа осудени во случаите изнесени по истрагата на специјалниот обвинител Робарт Малер за вмешаноста на Русија во изборите на САД во 2016 година.

Повикувајќи се на адвокати и лица блиски на Белата куќа весникот наведува дека Трамп би можел да го искористи својот авторитет и за случаи надвор од истрагата, а поврзани со сторен тежок криминал, како на пример случајот со Грег Линдберг, бизнисмен милијардер од Северна Каролина, осуден на седум години затвор поради поткуп на владини официјални лица и корупција,.

Џаред Кушнер, зет на претседателот и негов советник, наводно формирал ад-хок тим во Белата куќа со задача да состави список на лица кои можат да добијат помилување од Трамп. Едно од имињата што се вртат е Расел Бредли Маркс, осуден на доживотна затворска казна откако во 1992 година ја признал својата вина за продажба на кокаин и перење пари.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО I Љубов и „срце на терен“: Еве што рекоа Трамп и Меланија во својот проштален говор

– Крајот на една администрација е вистинското време за интенизвно лобирање повразно со помилувања. Но во случајот со господин Трамп, тоа оди потаму од неговите лични и политички погледи, неговата постојана горчина околу истрагата за Русија и неговиот бизнис пристап кон владеењето, анализира весникот.

Се додава дека големиот број на луѓе од кругот на претседателот кои се огрешиле од законот прашањето за помилувања го направија искличително дегутантно.

Извор:МИА

Поврзани вести

Студија: Мадрид, Антверпен и Торино се најзагадени градови од азот диоксид во Европа

Слободен печат

Заев: Нема разговори за идентитетот и јазикот

Слободен печат

Хоџа и Нуредини во Анкара: Создаваме можности за нови инвестиции и соработка во областа на одржливо управување со водни ресурси и заштита на шумскиот потенцијал

Слободен печат

Трамп се прости: Се гледаме наскоро

Слободен печат

Претседателот Пендаровски на средба со раководствата на компаниите учесници во програмата „Млади менаџери и бизнис-лидери”

Слободен печат

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Остави Коментар