Њујорк платиле 69 милиони долари за респиратори кои никогаш не пристигнале

Државата Њујорк платила 69 милиони долари за респиратори на човек без никаква позадина во работа со медицински материјали, откако тој му пишал на Твитер на претседателот Доналд Трамп и работната група за коронавирус во Белата куќа го препорачала како продавач.

Респираторите никогаш не пристигнале.

На 27 март како што новиот коронавирус започна да се шири низ САД, Трамп ги повика Форд и Џенерал Моторс на Твитер „Веднаш да започнат со правење респиратори”.

Јарон Орен Пинс, електро инженер од Сан Франциско, вратил на твитот на Трамп: „Ние можеме да го снабдиме Одделот за здравје со респиратори, инвазивни и неинвазивни. Некој нека ме побара веднаш”.

Њујорк, три дена подоцна уплатиле сума од 69,1 милион долари на Орен Пинс за 1.450 респиратори, три пати повеќе од стандардната цена на современите модели.

Прочитајте и...  Починаа двајца пратеници од ковид-19 на Мадагаскар, а 25 се заразени

Државен службеник истакна дека стапиле во контакт со Орен Пинс, на директна препорака од работната група за коронавирус од Белата Куќа. Се уште не е јасно кој точно ја овластил препораката.

– Ниту јас ниту мојата компанија нема да го коментираме ова, изјави Орен Пинс.

Њујорк го раскина договорот со компанијата и се обидува да ги врати парите.

Прочитај повеќе

Индија има над 100.000 новозаразени со коронавирус во последните четири дена

Слободен печат

Д-р Солески: Примарното здравство многу добро се справи со првиот налет на КОВИД-19

Слободен печат

Кина има 297 активни случаи на коронавирус, со само три увезени новозаразени

Слободен печат

Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Слободен печат

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат