Њујорк никс е највреден НБА клуб, „тежи“ дури 4.6 милијарди долари

Американскиот магазанин „Форбс“ ја објави листата на највредните НБА екипи.

Според најновата листа на „Форбс“, првото место на најбогати НБА франшизи и понатаму го држи Њујорк никс, а првите места се за екипите кои доаѓаат од најголемите градови во САД. Вредноста на тимот од големото јаболко е проценета на 4.6 милијарди долари иако тимот во последните 15-тина години бележи катастрофални резултати.

По Њујорк, на второто место на највредни НБА екипи е Лос Анџелес лејкерс кој е проценет на 4.4 милијарди долари, додека вредноста на Голден Стејт вориорс изнесува 4.3 милијарди долари и тоа багодарение на трите шампионски титули во последните пет години.

Згора на тоа „воините“ имаат неверојатен раст на вредноста, бидејќи во 1999 година, тимот вредеше само 140 милиони долари.

Прочитајте и...  Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Најевтин тим во НБА лигата е Мемфис гризлис кој е проценет на 1.3 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат