Њујорк најдобар финансиски центар, Лондон втор, Шангај пред Токио

Њујорк го задржа првото место на светската ранг листа на финансиски центри, а Лондон го обезбеди второто место пред целосното излегување на Велика Британија од Европската унија, покажува денеска објавено истражување.

Индексот на глобалните финансиски центри (ГЦФИ) се заснова на истражување спроведено од групата З/Јен во партнерство со Кинескиот институт за развој и вклучува истражување на 8549 професионалци во финансискиот сектор и нивните над 54.500 оценки.

Финансиските експерти ја проценуваат политичката стабилност, регулаторната средина, достапноста на квалификувани работници, квалитетот на животот, инфраструктурата, достапноста на капиталот, ликвидноста на пазарот, угледот и културната разновидност.

– ГФЦИ28 покажува зголемена доверба во водечките финансиски центри, но и општ пад на довербата во другите центри, рече Мајкл Мајнели, извршен директор на З/Јен.

Прочитајте и...  Георгиевски во Скопски агол: Поддршката од граѓаните е клучна за следните локални избори

Резултатите од индексот покажуваат поголеми осцилации како резултат на неизвесностите поврзани со трговијата, политичката стабилност и економското влијание на пандемијата на коронавирусите, додаде Мајнели.

– Новите начини на работа претставуваат предизвик за концептот на традиционален финансиски центар. На пример, гледано од физичка перспектива, Ковид-19 има разорни економски последици за градот Лондон, но финансиските услуги во југоисточна на Англија постигнаа добра година, појасни директорот.

Шангај го престигна Токио и го зазеде третото место, додека петтото и шестото место им припаднаа на Хонг Конг и Сингапур. 

Поврзани вести

БиХ пријави 34 смртни случаи и 1.586 инфицирани во последните 24 часа

Слободен печат

Се преуредува гевгелиската болница за да ги згрижи заразените од ковид-19

Слободен печат

Ангелов бегаше од одговори на директни прашања за македонско-бугарските односи

Слободен печат

ВИДЕО | Интервју со Митко Јанчев: На ВМРО-ДПМНЕ не ѝ требаат црни кампањи и лични суети

Слободен печат

Холштајн: Билатералните прашања треба да се решавааат на билатерална основа

Слободен печат

Градските власти им ветуваат чиста животна средина на скопјани

Остави Коментар