НСОН бара зголемување на платите на просветните работници

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) денеска ја поздрави одлуката на Владата и Министерството за труд и социјална политика да ја зголемат платата на вработените во градинките.

Сметаат дека платите на просветните работници се под просекот на просечната плата во државата. Бараат од Владата и од Министерството за образование и наука зголемувањето на платите на просветните работници да биде слично или исто како зголемувањето на вработените во градинките.

– Знаеме дека подолг временски период платите на наставниците стојат во место, освен едно мало зголемување што имаше претходната година од пет отсто. Во изминатиот период такви зголемувања речиси не постоеја, изјави потпретседателот на НСОН, Енвер Ајдини пред просториите на Министерството за образование и наука.

Прочитајте и...  Тактика во борбата со ковид-19: Германската влада ќе инвестира 500 милиони долари за подобра вентилација во јавните згради

Додаде дека најавеното зголемување на платите од пет отсто на просветните работници не е решение на проблемите во образованието. Тој посочи дека наставниците се на маргините на егзистенцијата и нивната мотивација во работата се намалува. Наместо наставникот да се насочи кон својот професионален и кариерен развој, како што рече, тој повеќе е насочен на тоа како да ги подмири сметките.

– Ние како наставници не можеме да ги мотивираме идните генерации да студираат и да станат наставници. Поради овој факт во последно време имаме недостиг на кадри, особено по предметите математика, хемија, физика итн. Во повеќе училишта поради недостиг на кадри се намалуваат работните часови по овие предмети, а можеби во некои училишта овие предмети и ќе се укинат зошто нема кој да предава, рече Ајдини.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Информира дека НСОН е член на Конфедерацијата на синдикални организации и заедно со нив ги планираат идните чекори. Најави дека ќе пратат барање за средби во ресорното Министерство и со ресорниот министер.

Поврзани вести

САД покрена обвиненија против вработени во Аерофлот за извоз на украдена електроника

Илинка Иљоска

Нови правила за последниот круг од предизборната ТВ дебата Трамп-Бајден

Илинка Иљоска

Ирска воведе најстроги мерки во Европа за спречување на коронавирусот

Слободен печат

Времето денеска сончево со мала облачност

Слободен печат

Светска банка: Блискиот исток и Северна Африка ќе имаат економски пад од 5,2 проценти

Слободен печат

Аргентина го надмина бројот од еден милион заразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар