НСДП предлага изборите да бидат во јуни - Слободен печат

НСДП предлага изборите да бидат во јуни

Доколку на денешната лидерска средба кај претседателот на државата се постигне договор за предвремени парламентарни избори, тие не треба да се одржат пред завршување на мајскиот самит на Европската Унија и терминот треба да биде во јуни годинава, оцени во соопштение НСДП.

Во соопштението НСДП наведува дека како парламентарна партија не е поканета да учествува на лидерската средба и не е консултирана за нејзиниот став во однос на новонастаната политичка ситуација поврзана со недобивањето  датум за отпочнување преговори со ЕУ.

Од НСДП порачуваат дека по недобиениот датум за преговори за членство во ЕУ не треба да се дозволи да се создадат дополнителни политички тензиии со одење на брзи предвремени парламентари избори кои може да го нарушат институционалното функционирање на државата во наредните неколку месеци.

Прочитајте и...  Ангеловска: Преку МСИП забрзано се градат и рехабилитираат локалните патишта

НСДП бара парламентарните партии да ги надминат своите тесни калкулации и својот фокус да го стават на што побрзо донесување законско решение за Специјалното јавно обвинителство, со што, истакнува партијата, формалниот аргумент кој го изнесува Франција ќе биде обеспредметен.

НСДП предлага и политичко тело во кое ќе партиципираат сите парламентарни партии, независно дали се од власта и опозицијата, кое ќе биде фокусирано во наредните неколку месеци на лобирање и подигнување на нивото на билатералните политички односи помеѓу Северна Македонија и Франција.

„Како што беше информирано во јавноста, датумот за отпочнување на преговори со Северна Македонија треба да се најде на агендатат на ЕУ на следниот самит во мај наредната година. Поради ова, НСДП е на ставот дека  одржувањето на предвремени парламентарни избори пред овој самит на ЕУ може да ја дефокусира политичката енергија во земјава и да го нарушу институционалното спроведување на започнатите реформи во државата. Вистински момент е најголемите политички партии да покажат созреаност и да ја заживеат политичката пракса во која Владата ќе го завршува целиот свој мандат пред повторно да ја бара доверба од граѓаните на избори. Доколку лидерите на најголемите политички партии денес одлучат за одржување на предвремени парламентарни избори, НСДП смета дека терминот за нив би требало да биде во јуни наредната година, по завршување на мајскиот самит на ЕУ“, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет" доказ за вмешаност на власта

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

17 + четири =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат