Новороденче и мајка меѓу новозаразените од Ковид-19, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските државјани

Нови 126 случаи со Ковид-19 се регистрани во земјава во текот на изминатото деноноќие меѓу кои и новороденче и неговата мајка од Штип, како и четири болничарки и три медицински сестри од Прилепското гинеколошко-акушерско одделение. Поради зголемениот број на новозаразени во последните денови земјава не ги исполнува епидемиолошките критериуми на Европската Унија и нејзините граници остануваат затвоени за македонските државјани.

Согласно одлуките на ЕУ, и Грција ја продолжи забраната за влез на македонски државјани на нејзината територија, па така иако од денеска ќе биде отворен граничниот премин Евзони дозволени се преминувања само за есенцијални причини, односно за членови на семејства на европски државјани, вработени во здравствениот сектор, лица кои се грижат за стари лица, сезонските работници во земјоделскиот сектор, вработените во транспортот, дипломати, меѓународен воен персонал, хуманитарни работници кои се на должност, транзит патници, патници кои патуваат од неопходни семејни причини, студенти. Повторнио ревидирање на одлуката е најавено за 15 дена врз основа на епидемиолошката состојба.

Прочитајте и...  Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Најмногу од новодијагностицираните со коронавирусот 66 се од Скопје, 19 од Тетово, 15 од Штип, шест од Куманово, четири од Кавадарци, по три од Прилеп и Ресен, по два заболени има во Струга, Велес, Гостивар и Пробиштип и по еден во Битола и Свети Николе.

Починати се четворица пациенти, по еден од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар, а Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти 43 од Скопје, три од Ресен и по еден од Штип и Битола.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.334, бројката на оздравени пациенти е 2.475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.557.

Прочитајте и...  Заев: ДУИ ќе оди во опозиција, национализмот нема иднина во Северна Македонија

Гостиварскиот градоначалник и претседател на Општинскиот кризен штаб Арбен Таравари очекува влошување на состојбата со пандемијата во земјава по изборите, а како причина за тоа го наведува непридржувањето на протоколите за заштита од ширење на коронавирусот за време на предизборната кампања

– Мој впечаток, е и за жал можам да констатирам дека речиси никој не се придржува кон протоколите. Јас лично и во партијата каде што членувам ги почитуваме и го одржуваме пропишанотo растојание меѓу столчињата, меѓутоа повотрно има групирање на луѓе, а тоа е многу загрижувачко. Оваа појава не е присутна само во Гостивар, туку и секаде низ државата. Однесувањето за време на кампањата ќе ги даде резултатите за еден месец, оцени вчера Таравари.

Прочитајте и...  Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Прочитај повеќе

„Јас да го тепам мојот народ не можам“: Полицијата и војниците во Ниш ги одбија наредбите (ВИДЕО)

Слободен печат

Плажите во Рио де Жанеиро ќе се отворат кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Короната нема да ја скрати колоната гласачи?!

Стотици заразени пациенти во Романија ги напуштија болниците

Слободен печат

Петковски: Очекувам ниска излезност и долго време да се прави влада, посакувам некој конечно да излезе со политичка визија за наредниве 10 години

Слободен печат

Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

Глигорова: Нудиме ослободување од должничкото ропство, враќање на извршителите во судството (ВИДЕО)

Слободен печат

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат