Новооткриени 57 случаи со ХИВ/СИДА, половина од нив во Скопје

Според податоците од Институтот за јавно здравје во 2019-та има 57 новооткриени случаи со ХИВ/СИДА, 16 повеќе од лани.

Меѓу новозаразените само 2 се жени, а повеќето мажи вирусот го добиле по хомосексуален пат. Просечната возраст е 34, а има и 19 годишни и лица над 50 години. Речиси половина од новите случаи се од Скопје, а инфицирани има и во други 12 градови.

Годинава во државата 700 лица бесплатно се тестирале за Хив. Само кај една третина вирусот бил навреме дијагностициран што е клучно за понатамошниот третманот. За 32 години од првиот случај во државата регистрирани се 460 лица со Хив/Сида, 104 починале.

Кумулативни податоци за Македонија за период 1987-2019 година

 • Од 1987 до сега се регистрирани 460 случаи на ХИВ
 • 404 (88%) се од машки пол а 56 (12%) се од женски пол
 • 104 лица починале од причини поврзани со ХИВ
Прочитајте и...  КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ И ПРЕКУ ВОЗДУХ: Еве што значи тоа и како треба да се заштитите

Начин на пренесување (трансмисија) на ХИВ

 • 56% од случаите се кај мажи кои имале секс со маж,
 • Хетеросексуалниот начин на пренос е регистриран кај 36% од случаите.
 • Лица кои инјектираат дроги учествуваат со 2,5%.
 • По 6 случаи се регистрирани кај лица со хемофилија (последниот пред 15 години) и пренос од мајка на дете.

Дистрибуција по возрасни групи

 • 64% од лицата кои живеат со ХИВ во Р.С. Македонија се на возраст од 20-39 години

 Состојба со ХИВ во Р.С. Македонија во 2019 година

 • Пријавени се 57 нови случаи на ХИВ, од кои 55 се од машки пол
 • Просечната возраст на новите случаи е 34 години (од 19 до 64 години)
 • 44 лица или 77% се на возраст од 20 до 39 години
 • 9 случаи биле на возраст од 40-49 години, еден на возраст од 19 години и 3 се постари од 50 години.
 • 70% од случаите се мажи кои имале секс со мажи ( МСМ)
 • 28% од лица пријавиле хетеросексуален начин на пренос
 • 27 случаи се со место на живеење во Скопје
 • 30 случаи се регистрираат од 12 други градови од Р.С. Македонија.
Прочитајте и...  Стојаноска: За само пет дена народот ќе ги казни Филипче и Заев за лошите политики (ВИДЕО)

Оваа година за прв пат на Mеѓународниот ден за борба против ХИВ изостана официјална прес конференција од здравствените власти.

Прочитај повеќе

Русија, без сомневање, е партнер кој ветува – ЕУ треба да соработува

Слободен печат

Родителите на деца од школска возраст се враќаат на работа, но не и оние кои имаат деца во градинка

Слободен печат

Филипче: Изнајдено е решение за работа на системот Мој термин на клиниките за лицата со хронични болести и малигно болните

Слободен печат

Договор на коморите на сметководители и проценувачи за промоција на европската легислатива

Слободен печат

Вебер: ЕУ е должна да ги прекине преговорите за членство со Турција

Слободен печат

Крамп-Каренбауер: Победата на Бајден на изборите не значи дека Европа може да смета на САД за безбедноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Амбициозни наставници од Балканот креираа Балканска наставничка мрежа, за полесно онлајн образование (ВИДЕО)

Слободен печат

Трета фаза од авионско прскање против комарци во Скопје

Слободен печат

Курц: Решението за буџетот на ЕУ е на дофат на рака, доколку има подготвеност за тоа

Слободен печат

Флојд рекол „Не можам да дишам“ повеќе од 20 пати, полицаецот му одговорил „за да зборуваш потребно ти е многу кислород”

Слободен печат

Српската полиција брутално претепува демонстрант, а потоа го преместуваат за да пројдат со возилата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанев: Имам негативен тест за Ковид-19 и нема потреба да бидам во изолација

Слободен печат