Новогодишните пакети во Бугарија за 10-15 отсто поскапи од лани

Фото: Јутјуб/принтскрин

За 10-15 отсто повисоки цени од лани, покажуваат пресметките на угостителите во Бугарија, кои веќе ја пласираа понудата за новогодишните аранжман, објави Нова ТВ.

Резервациите за странските градови се достапни од јули и според очекувањата на операторите ќе надминат 500 илјади. Аранжманите за славење надвор од Бугарија се од 3 до 5 дена. Во соседните земји е најевтино – во просек 600 лева (300 евра) по лице. Што се однесува до интересот за славње во бугарските туристички центри, прво се распродадени местата во гостинските куќи.

Голем интерес има и за спа центрите. Цените може да достигнат 1.000 лева (500 евра) по пакет за едно лице. Во луксузните места се и до 3.500 лева (1.750 евра) за двокреветна соба.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот